Jakie spodnie będą najlepsze na motocykl?

Mając swój motocykl potrzebujemy oczywiście odpowiednio się na niego ubrać. Strój ma nie tylko podkreślić nasz styl, ale również zapewnić nam większe bezpieczeństwo w...

Zawieszenie – niezbędny element w pojazdach mechanicznych

Zestaw zawieszenia można kupić w wielu sklepach. Czy jego zakup jest koniecznością? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego w jakim stanie jest pojazd...

Wycieraczki samochodowe – gadżet czy niezbędnik?

Posiadaczy samochodów można podzielić na tych, którzy traktują swoje pojazdy jako zwykłe środki transportu oraz takich, dla których samochód to pewien rodzaj hobby. Niezależnie...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Katalizator to urządzenie, które wykorzystuje reakcje chemiczne do usuwania szkodliwych emisji spalin z Twojego samochodu. Katalizator wewnątrz konwertera aktywuje i przyspiesza reakcje chemiczne, przekształcając szkodliwe gazy w mniej szkodliwe substancje.

Katalizator jest elementem układu wydechowego, który jest instalowany w samochodach w celu zmniejszenia ich emisji gazów zanieczyszczających, takich jak tlenek węgla (CO) i tlenek azotu (NO). Gazy te uwalniane są w wyniku niepełnego spalania benzyny.
Katalizatory działają w procesie zwanym utlenianiem, w którym substancje chemiczne zawarte w spalinach łączą się z różnymi pierwiastkami, takimi jak miedź i cynk. Metale te działają jako katalizatory, czyli wyzwalacze reakcji między chemikaliami a tlenem w powietrzu.

Jak działa katalizator?

Katalizator wewnątrz konwertera aktywuje i przyspiesza reakcje chemiczne, przekształcając szkodliwe gazy w mniej szkodliwe substancje. Po wejściu do konwertera te niebezpieczne gazy mieszają się z materiałami katalizatora i tlenem z powietrza. W ten sposób powstają nowe związki chemiczne, w tym dwutlenek węgla (CO) i woda (H2O). Materiały katalizatora wewnątrz konwertera zwiększają swoją temperaturę w miarę zachodzenia reakcji.

To ciepło jest energią, która napędza reakcję chemiczną. Gdy spaliny przechodzą przez konwerter, ich temperatura wzrasta. Zwiększona temperatura wewnątrz konwertera, wraz z obecnością tlenu, powoduje przyspieszenie reakcji chemicznej. Szybkość, z jaką zachodzi reakcja, określa ilość zanieczyszczeń usuwanych ze spalin.

Spaliny wewnątrz konwertera

Proces usuwania szkodliwych gazów rozpoczyna się w komorze spalania silnika. W komorze tej paliwo miesza się z powietrzem. Następnie mieszanka trafia do cylindra, gdzie jest sprężana przez unoszący się tłok. Nagłe uwolnienie sprężonej mieszanki paliwowo-powietrznej, czyli wybuch, powoduje powrót tłoka w dół. Ruch ten powoduje obrót wału korbowego, który napędza koła samochodu. Podczas spalania około 20% paliwa nie reaguje z tlenem. To niespalone paliwo uwalniane jest w postaci spalin. Część niespalonego paliwa zależy również od gatunku benzyny używanej przez samochód. Im wyższy procent niespalonego paliwa, tym bardziej szkodliwe są spaliny.

Zalety stosowania katalizatora.

  • Redukcja szkodliwych emisji: Główną zaletą katalizatora jest zmniejszenie szkodliwych emisji w spalinach.
  • Dłuższa żywotność części silnika: Zmniejszona ilość szkodliwych emisji w spalinach zapewnia również dłuższą żywotność części silnika.
  • Zmniejszenie zużycia paliwa: Zmniejszenie szkodliwych emisji przekłada się również na zmniejszenie zużycia paliwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://rm-motors.com/pl/12-katalizatory

- REKLAMA -

Czym jest katalizator i jak działa?