Najważniejsze zasady BHP na warsztacie samochodowym: jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom?

Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) w warsztacie samochodowym to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim troska o zdrowie i życie pracowników oraz...

Zasady serwisowania samochodów ciężarowych

Serwisowanie samochodów ciężarowych to proces kluczowy dla utrzymania bezpieczeństwa i funkcjonalności pojazdu. Wymaga ono jednak dużej dawki doświadczenia, oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi. Z...

Jak Wybrać Pierwszy Samochód dla Początkującego Kierowcy

Wybór pierwszego samochodu jest jednym z najważniejszych kroków dla każdego początkującego kierowcy. To decyzja, która nie tylko wpłynie na Twój komfort jazdy, ale także...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zestaw zawieszenia można kupić w wielu sklepach. Czy jego zakup jest koniecznością? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego w jakim stanie jest pojazd mechaniczny. Nie jest powiedziane, że trzeba będzie dokonywać zamiany, jeżeli chodzi o te elementy. Jeżeli jednak dojdzie do niespodziewanej usterki lub też zacznie gromadzić się na nich rdza – czas na to, aby pomyśleć o wymianie.

Poszczególne elementy zestawu zawieszenia

Mówiąc o czymś takim, nie można zapomnieć o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z wieloma elementami. W każdym zestawie zawieszenia ma się do czynienia przynajmniej z kilkoma podzespołami. Właściwie to należałoby powiedzieć, że ma się do czynienia z trzema grupami takich produktów, które zalicza się do:

  • elementy wodzące – są to te części, które odpowiedzialne są za oddzielenie kół od masy nadwozia. Całkiem możliwe, że zdecydowana większość osób słyszała już o wahaczach.Są one bardzo ważne, ponieważ to one wpływają na zachowanie samochodu podczas skręcania.
  • elementy sprężyste – części odpowiedzialne za przechowanie dostarczonej energii i oddawanie jej w odpowiednim momencie.
  • elementy tłumiące – to dzięki nim nie odczuwa się tak mocno drgań podczas jazdy samochodem. Nie można ich pomijać, ponieważ to one w dużej mierze odpowiedzialne są za bezpieczeństwo podczas jazdy.

Sporo jest tych elementów, które zalicza się do zestawu zawieszenia. Można się im zresztą przyjrzeć na stronie https://autoupgrade.pl/88-zestaw-zawieszenia.

Dlaczego zawieszenie się psuje?

No cóż, odpowiedź można uzyskać przyglądając się temu, w jakim stanie są polskie drogi. Zresztą, z takim problemem ma się do czynienia w wielu miejscach. To właśnie różnego rodzaju uskoki, dziury, czy też inne uszkodzenia na drodze odpowiedzialne mogą być za to, w jakim stanie jest zawieszenie. Tym bardziej trzeba na bieżąco kontrolować to w jakim stanie jest cały zestaw zawieszenia. Usterkom najczęściej ulegają takie elementy jak:

  • sworzeń – element, który stanowi połączenie wahacza ze zwrotnicą. Sworzeń ulega awarii poprzez jazdę na długim odcinku trasy, gdzie ma się do czynienia z wieloma nierównościami.
  • wahacz – to w nim można znaleźć tuleje, jak również sworznie. Jego minusem jest to, że na ogół jest to jednolity element. Jeżeli popsuje się coś w nim, to i tak należy pomyśleć o wymianie całego wahacza.

Są też i inne elementy, które ulegają awarii, jeżeli chodzi o zestawy przy zawieszeniu. Nie ma co zwlekać z naprawą, ponieważ negatywnie wpływać może to na komfort jazdy.

- REKLAMA -

Zawieszenie – niezbędny element w pojazdach mechanicznych