Jak często wymieniać akumulator w samochodzie

Akumulator to serce każdego samochodu. To od jego sprawności zależy szybkie i łatwe odpalanie silnika. Akumulatory, podobnie jak inne części samochodowe narażone są na...

Wyjazd za granicę – co z ubezpieczeniem samochodu?

Wyjazd na urlop za granicę to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Jeżeli jednak planujemy wybrać się w podróż naszym...

Czym kierować się przy wyborze opon zimowych?

Stoisz przed wyborem opon zimowych do swojego samochodu i nie masz pojęcia na co zwrócić uwagę? Sezon zimowy to wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, które...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Jeszcze kilka lat temu (a dokładnie przed 1 kwietnia 2015 roku) poszkodowany w wypadku lub kolizji musiał zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy, omawiać z nim wszystkie szczegóły zdarzenia, a także samodzielnie czuwać nad przebiegiem procesu likwidacji szkody. Później zaczął w naszym kraju funkcjonować system BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody, który znacznie ułatwił życie takim osobom. Na czym polega, które firmy go oferują i kiedy można z BLS skorzystać – o tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule.

Zachęcamy również do zapoznania się z opracowanym przez eksperta Klaro poradnikiem, który dostępny jest na stronie: https://klaro.pl/odszkodowania-komunikacyjne/bezposrednia-likwidacja-szkody/

Tradycyjne zgłaszanie szkody z OC a system BLS

Sytuacja sprzed 1 kwietnia 2015 była nie do pozazdroszczenia, szczególnie dla poszkodowanych. Już samo uczestnictwo w kolizji czy wypadku to ogromny stres, tymczasem ich uczestnika czekała jeszcze, bardzo długa niekiedy, przeprawa z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dodajmy – nie własnym, ale sprawcy. Potrzeba wyjaśniania szczegółów zdarzenia, nieznajomość panujących w danym TU procedur, a także konieczność swego rodzaju doglądania całego przebiegu likwidacji szkody – wszystko to sprawiało, że wypłata odszkodowania mogła znacząco się opóźnić, a dodatkowo poszkodowany tracił nie tylko czas, ale często również nerwy. By wszystkiemu temu zapobiec, powstał system BLS, do którego przystąpiła zdecydowana większość ubezpieczycieli. W odróżnieniu od tradycyjnego zgłaszania szkody z OC, z systemem BLS szkodę zgłaszasz bezpośrednio swojemu ubezpieczycielowi, formalności ograniczone zostają do minimum, wypłata odszkodowania następuje szybciej, a Twój ubezpieczyciel rozlicza się z właściwym TU bez Twojego udziału. Nie musimy Cię chyba przekonywać, że wszystko to znacząco podniosło jakość świadczonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe usług.

Które towarzystwa przystąpiły do systemu BLS i kiedy możesz z niego skorzystać?

Istnieje duża szansa, że po kolizji czy wypadku możesz dziś zgłosić się po odszkodowanie nie do ubezpieczyciela sprawcy, a do swojego TU. To ostatnie wypłaci Ci odszkodowanie, a dopiero potem, już bez Twojego udziału, rozliczy się z towarzystwem, w którym sprawca stłuczki wykupił OC. Dzięki BLS procedura stała się więc bardzo prosta. Tym bardziej, że nie musisz samodzielnie weryfikować, w którym TU ubezpieczył się sprawca – to również zrobi za Ciebie Twój ubezpieczyciel.

System BLS jako pierwsze wprowadziło do swojej oferty PZU (jeszcze w roku 2014). Do tej pory do programu przystąpiły również Ergo Hestia, Concordia, Uniqa, Warta, Aviva, AXA Direct i Gothaer. Jest to informacja o tyle istotna, że z BLS skorzystać możesz tylko wówczas, gdy zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i TU, w którym OC wykupił sprawca, należą do programu. Mimo to wiele towarzystw wdrożyło własny system uproszczonej likwidacji szkody, a te należące do BLS oferują pomoc nawet w sytuacji, gdy ubezpieczyciel sprawcy do programu nie należy. Pamiętaj zatem, by w przypadku kolizji najpierw skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, bo być może wcale nie będzie konieczności, aby starać się o odszkodowanie w TU sprawcy.

System BLS – ograniczenia

Z BLS skorzystać możesz wyłącznie w przypadku szkód na mieniu – szkody osobowe nie mogą być likwidowane przy pomocy tego systemu. BLS obejmuje też wyłącznie kolizje i wypadki, które miały miejsce na terenie Polski. 30 000 zł – tylko do takiej wysokości szkody działa BLS (szkody o większej wartości wymagają zastosowania tradycyjnego systemu likwidacji).

Pamiętaj, że Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe pełni w systemie BLS jedynie rolę pośrednika. Jeśli uznasz, że wypłacona kwota odszkodowania jest zbyt niska, możesz więc wystąpić do sądu, ale pozywając ubezpieczyciela sprawcy, a nie swoje TU.

Kalkulator OC Klaro

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie OC mogą zaproponować Ci firmy, które przystąpiły do programu BLS, wykorzystaj kalkulator ubezpieczeń Klaro, dostępny na stronie https://klaro.pl/kalkulator-oc/. Wystarczą trzy minuty, by wypełnić formularz, a polisa, którą znajdziesz, może być nawet 50% tańsza od tej, którą posiadasz obecnie (według danych z kalkulatora OC Klaro, w maju br. najmniej za OC zapłacił właściciel Volskwagena Golfa z roku 1988 – jego polisa kosztowała tylko 200 zł). Sprawdzić cenę naprawdę warto. Tym bardziej, że Klaro to narzędzie całkowicie darmowe, a jednocześnie umożliwiające szybki przegląd najlepszych ofert OC z rynku, idealnie dostosowanych do Twojego przypadku.

- REKLAMA -

Bezpośrednia likwidacja szkody (BLS) – Klaro wyjaśnia czym jest i kiedy można z niej skorzystać