Jaka kurtka motocyklowa na motor będzie odpowiednia?

Kurtka motocyklowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty. Wybór odpowiedniego modelu ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy. Warto...

Gdzie kupić części samochodowe? Sklep internetowy jako najlepsza opcja

Kupno części samochodowych może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy zależy nam na jakości i korzystnej cenie. Najlepszym miejscem na zakup części samochodowych jest sklep internetowy,...

Koszulki Need Money For Porsche

Dlaczego koszulka "Need Money For Porsche" to must-have dla każdego fana motoryzacji? Koszulka "Need Money For Porsche" to idealny wybór dla każdego miłośnika motoryzacji, który...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Akumulator to serce każdego samochodu. To od jego sprawności zależy szybkie i łatwe odpalanie silnika. Akumulatory, podobnie jak inne części samochodowe narażone są na intensywną eksploatację. To oznacza że z czasem ich sprawność maleje, do tego stopnia że kiedyś trzeba je wymienić na nowe. Kiedy to kiedyś nastąpi i jak rozpoznać że nasz akumulator już do niczego się nie nadaje?

Za co odpowiada akumulator w samochodzie?

Przede wszystkim służy on do zasilania całego układu elektrycznego samochodu. Kiedy dopiero co uruchamiamy silnik, to właśnie akumulator pozwala wprawić rozrusznik w ruch, doprowadzając do zapłonu. W samochodach z silnikiem diesla akumulator służy do podgrzewania świec żarowych. W stanie spoczynku akumulator wykorzystuje się także do zasilania radia samochodowego, instalacji elektrycznej i oświetlenia postojowego.

Jak zbudowany jest akumulator?

Budowa akumulatora dla wielu osób może być tajemnicą. Obudowa z mocnego i grubego tworzywa sztucznego podzielona jest na tzw. cele. W każdej z nich znajdują się ołowiane płytki, zalane specjalnym płynem – elektrolitem. Pozwala on na przepływ ładunków elektrycznych, zamienianych następnie na prąd. Kiedy silnik pracuje i jego alternator jest sprawny, to następuje stopniowe ładowania baterii. Odbywa się to tylko wtedy, jeśli moc alternatora i pojemność akumulatora zostały odpowiednio dobrane do zapotrzebowania samochodu. Przykładowo, im więcej odbiorników elektrycznych się w nim znajduje, tym alternator powinien mieć większą moc nominalną. Uszkodzenie wewnętrznej konstrukcji akumulatora może doprowadzić do tego, że ładowanie nie będzie mogło być realizowane, a sama bateria w krótkim czasie ulegnie rozładowaniu.

Po czym poznać że akumulator się rozładowuje?

Oczywiście po tym że nie możemy uruchomić samochodu. Kiedy rozrusznik wydaje charakterystyczny dźwięk, a kontrolki na desce rozdzielczej nie chcą się nawet zapalić, jednoznacznie wskazuje to na problem z akumulatorem. Co należy wówczas zrobić? Przede wszystkim podjąć próbę jego naładowania przy pomocy prostownika. Jeśli nie mamy na to czasu i potrzebujemy ruszyć samochodem w drogę, możemy spróbować odpalić pojazd na kable. W tym celu potrzebny będzie nam drugi samochód ze sprawnym akumulatorem oraz kable rozruchowe. Czynność ta nazywa się pożyczaniem prądu. Jeśli udało się nam auto odpalić, istnieje duża szansa że podczas jazdy akumulator się naładuje i nadal będziemy mogli z niego korzystać. Niestety, jeśli tak się nie stanie i jeśli nie pomoże ładowanie prostownikiem, nie zostaje nam nic innego jak kupno nowego akumulatora.

Ile kosztuje nowy akumulator?

Kupując nowy akumulator, musimy zwrócić uwagę na jego rozmiar, pojemność i kierunek plusa i minusa. Wszystko po to, aby zmieścić go w komorze silnika. Ceny akumulatorów do samochodów rozpoczynają się już od 300 złotych i mogą sięgać nawet 1500 zł. Im większa jest bateria, tym wyższa będzie jej cena. I ciebie czeka taki wydatek? Nie musisz się go bać, kiedy jest pożyczka bez BIK. Pożycz z nią tyle pieniędzy, ile jest potrzebne by naprawić twój samochód.

- REKLAMA -

Jak często wymieniać akumulator w samochodzie