Wszechstronne usługi nowoczesnych warsztatów samochodowych

    W dobie rozwijającej się technologii i coraz bardziej zaawansowanych pojazdów, warsztaty samochodowe dostosowują swoją ofertę, aby sprostać wymaganiom nowoczesnych kierowców i ich samochodów. Od...

Najważniejsze zasady BHP na warsztacie samochodowym: jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom?

Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) w warsztacie samochodowym to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim troska o zdrowie i życie pracowników oraz...

Zasady serwisowania samochodów ciężarowych

Serwisowanie samochodów ciężarowych to proces kluczowy dla utrzymania bezpieczeństwa i funkcjonalności pojazdu. Wymaga ono jednak dużej dawki doświadczenia, oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi. Z...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Szkoda częściowa w ubezpieczeniach OC i AC — jakie są koszty naprawy pojazdu?

Większość kolizji drogowych kończy się nie całkowitą, a szkodą częściową. Z tego też powodu, w takich przypadkach odszkodowanie z ubezpieczenia OC i AC ma inną wartość. Dowiedzmy się więc, jak wygląda likwidacja szkody częściowej oraz jakie są w takiej sytuacji koszty naprawy samochodu.

Niestety, lecz na drogach codziennie dochodzi do wielu wypadków drogowych. Wiele osób sądzi, że ich to nie dotyczy, ponieważ przecież są uważni. W tym jednak przypadku to nie wystarczy, ponieważ możemy być genialnymi kierowcami, jednak nie odpowiadamy przecież za inne osoby biorące udział w ruchu drogowym. Wzięcie udziału nawet w drobnej kolizji to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, którego konsekwencje mogą ciągnąć się przez długi czas. Po całym zdarzeniu czeka nas w końcu naprawa samochodu. Ale zanim to nastąpi, musimy zwrócić się do zakładu ubezpieczeń o odszkodowanie. Ten natomiast ustali rodzaj szkody. Często występującą jest szkoda częściowa. Sprawdźmy, kiedy mamy z nią do czynienia.

Szkoda częściowa w ubezpieczeniach — co to jest?

Szkoda częściowa w ubezpieczeniach występuje w sytuacji, gdy po wzięciu udziału w kolizji lub innym incydencie, wciąż możliwe jest przywrócenie pojazdu do pełnej sprawności. Oznacza to więc, że jeśli ponieśliśmy tylko niewielkie szkody, takie jak na przykład wgniecenia, czy rysy na lakierze, możemy mówić o szkodzie częściowej. Jednak klasyfikacja nie jest wcale taka prosta i oczywista. Istnieje bowiem procentowy próg, który decyduje o tym, czy ubezpieczenie AC obejmie ubezpieczeniem dany pojazd na podstawie ustaleń związanych ze szkodą częściową, czy też nie. Zwykle możemy mówić o niej, jeśli koszt naprawy nie wynosi więcej, niż 70% ceny pojazdu.

W ubezpieczeniach komunikacyjnych wyróżniamy także drugi rodzaj szkody. Jest to szkoda całkowita. Jak łatwo się domyślić, oznacza ona, że samochód został zniszczony w całości lub w znacznie większej części. W tym przypadku szkody są na tyle duże, że przewyższają wartość pojazdu, dlatego po prostu nie opłaca się podejmować takich działań.

Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Jest strona, na której została bardzo dokładnie omówiona szkoda częściowa w OC AC – http://kalkulator-ocac.auto.pl/.

Szkoda częściowa w ubezpieczeniach — odszkodowanie

Przy ubezpieczeniu AC w przypadku wystąpienia szkody częściowej, ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia kosztów likwidacji szkody. Wysokość odszkodowania kalkulowana jest na podstawie ceny naprawy samochodu, dlatego też przy każdym takim incydencie kwota będzie inna. Firma ubezpieczeniowa może wypłacić odszkodowanie na dwa różne sposoby. Pierwszym jest bezpośredni przelew na konto, który umożliwia załatwienie wszelkich formalności związanych z naprawą samodzielnie. Drugi natomiast przewiduje po prostu opłacenie przez ubezpieczyciela faktury wystawionej w serwisie. Wszystko zależy od warunków umowy z daną firmą.

Warto mieć na uwadze, że szkoda częściowa w ubezpieczeniach uznawana jest jedynie w przypadku zdarzeń drogowych niewynikających z winy danego kierowcy. Tylko w takich przypadkach ubezpieczenie samochodu zapewni gwarancję zwrotu kosztów naprawy.

Szkoda częściowa — jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Wszelkie warunki związane z wypłacaniem odszkodowań zależne są przede wszystkim od ubezpieczyciela. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że przy kolizji będziemy mogli liczyć na pełne wsparcie z polisy, powinniśmy wybrać ubezpieczenie zapewniające nam jak najlepszą ochronę. W tym celu, warto wejść na kalkulator-ocac.auto.pl. Z pomocą kalkulatora ubezpieczeń z łatwością dopasujemy najlepszą ofertę dla siebie.

- REKLAMA -

Szkoda częściowa w ubezpieczeniach OC i AC