Wycieraczki samochodowe – niezbędny element bezpieczeństwa na drodze

Wycieraczki samochodowe to jeden z tych elementów pojazdu, który często jest przez nas niedoceniany. Dopiero gdy pada deszcz, śnieg czy inne opady atmosferyczne, zdajemy...

Gdzie kupić winiety do Bułgarii? Kompletny przewodnik

Jedną z najważniejszych kwestii podczas podróży przez Bułgarię jest zakup odpowiedniej winiety, która umożliwia poruszać się po drogach publicznych. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie...

Bezpieczne i efektywne źródła energii w budownictwie

Współczesne budownictwo stawia przed wykonawcami wiele wyzwań, w tym konieczność zapewnienia nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej w miejscach, gdzie tradycyjne źródła zasilania mogą być...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego budzi wiele wątpliwości. W końcu, jeszcze kilka lat temu decyzja o ochronie dla tej wolnobieżnej maszyny pozostawała w gestii jej właściciela. Teraz jednak, przepisy prawne znacznie się zmieniły. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy ubezpieczenie ciągnika rolniczego jest obowiązkowe i poznaj średnie ceny takiej polisy.

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego – czy to obowiązek?

Tak, ubezpieczenie ciągnika rolniczego jest obligatoryjne. Dla wielu rolników to spore zaskoczenie, bowiem wcześniej zakup OC był dobrowolny. Kwestia ta została jednak uregulowana przez przepisy prawa i od tej pory ochrona traktora jest obowiązkowa. W praktyce oznacza to więc, że niezależnie od tego czy maszyna będzie przeznaczona do prac na przydomowej działce czy też będzie wyjeżdżać na drogi publiczne – musi mieć ważne OC.

Nie masz polisy OC traktora? – możesz spodziewać się mandatu

Rolnicy, którzy nie zgadzają się z obecnym prawem lub nie są świadomi swojego obowiązku mogą sporo zapłacić. Kary za brak OC ciągnika rolniczego nie tylko są wysokie, ale także rosną jeśli po upomnieniu, właściciel maszyny nadal nie zdecyduje się na zakup obowiązkowego ubezpieczenia ciągnika rolniczego. Jakiego rzędu to stawki?

  • Za spóźnienie z zapłatą za ubezpieczenie traktora do 3 dni – 200 zł
  • Za 3-14 dni spóźnienia – 502 zł
  • Za ponad 14 dni spóźnienia – 1000 zł

Unikanie obowiązku zapłaty za OC ciągnika rolniczego jest zupełnie nieopłacalne. UFG szybko wykrywa nieścisłości i nakłada kary. Z kolei, jeśli traktor jest niezarejestrowany i wyjechał na drogę publiczną – może zostać skontrolowany przez Policję.

Ile kosztuje komunikacyjna polisa OC traktora?

Cena ubezpieczenia traktora nie jest wysoka. Standardowa polisa OC tej maszyny, zakupiona w multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia to koszt 40-90 złotych rocznie. Czyli 3,3 – 7, 5 złotych miesięcznie! Oczywiście, ceny mogą nieco się różnić w zależności od parametrów technicznych traktora czy roku jego produkcji. To, ile kosztuje ubezpieczenie ciągnika rolniczego zależy też od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Każdy Ubezpieczyciel może bowiem oferować nieco inne stawki za OC traktora. Kluczem jest więc porównywanie ofert.

Ubezpieczenie AC ciągnika rolniczego

Rolnicy mogą także zdecydować się na ubezpieczenie AC rolnika rolniczego. Co ważne, ten wariant polisy nie jest obowiązkowy. Decyduje się na niego jednak coraz więcej osób. Polisę wybierają najczęściej rolnicy, którzy dysponują nowoczesnymi ciągnikami rolniczymi lub Ci, którzy wzięli maszyny w leasing. Dzięki temu mają pewność, że otrzymają rekompensatę finansową w razie:

  • szkody na ciągniku rolniczym – niezależnie od tego czy będzie ona spowodowana przez niekorzystne warunki atmosferyczne (np. gradobicie) czy też przez samego właściciela maszyny (np. najechanie na inny pojazd)
  • kradzieży ciągnika rolniczego.

Ubezpieczenie AC ciągnika rolniczego jest również dobrą opcją dla tych, którzy często wyjeżdżają na drogi publiczne i pokonują nawet po kilkanaście kilometrów dziennie, by dostać się na swoją działkę. Wówczas ryzyko wystąpienia kolizji jest wysokie.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć ciągnik rolniczy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ciągnik najlepiej ubezpieczyć w takim Towarzystwie Ubezpieczeniowym, które oferuje najszerszy zakres polisy w możliwie jak najbardziej korzystnej cenie. Z tego względu, niektórzy rolnicy próbują samodzielnie sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie ciągnika rolniczego w wariancie: OC+AC+NNW. Używają do tego celu kalkulator ubezpieczenia ciągnika rolniczego. Pozwala im to zorientować się w cenach polis. Jednak, prawdziwie profesjonalne porównania najlepiej powierzyć specjalistom z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Co ważne, przy okazji ubezpieczania traktora można od razu zapytać o ubezpieczenie przyczepy rolniczej.

OC ciągnika rolniczego online

Co ważne, by kupić OC ciągnika rolniczego nie trzeba nawet wychodzić z domu. A to jest bardzo ważne z perspektywy rolników, którzy nie chcą tracić czasu na dojazd do miasta i czekanie w kolejkach. Jak więc nabyć ubezpieczenie traktora online? Wygląda to tak samo jak ubezpieczenie kombajnu zbożowego online. Wystarczy wypełnić krótki formularz kontaktowy, dostępny na stronie Rydzowski Ubezpieczenia:

  • uzupełnić swoje dane,
  • podać parametry techniczne maszyny,
  • zaczekać na kontakt specjalistów, którzy porównają dostępne oferty i zaproponują najkorzystniejsze opcje ubezpieczenia traktora.

- REKLAMA -

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego